czwartek, 19 stycznia 2017

Absolutny przebój zimowych herbat!- owoce cytrusowe w zalewie


Kto by pomyślał, że przebojem zimowego sezonu 2016/2017 stanie się dodatek do herbaty??! W kosmatej kuchni popełniono już ze 30 słoików tego dobra, częściowo sprezentowano, ale resztę poddano codziennej konsumpcji, wydano kilkanaście przepisów "naprędce", zatem przyszedł czas na zapisanie na kartach internetu recepty na owoce cytrusowe w zalewie do herbaty. Ten aromatyczny dodatek można zrobić na zapas i wyciągać jak tylko przyjdzie Wam ochota na herbaciany zimowy twist :-)

Co potrzeba (na 4 słoiki 400 ml)
2 pomarańcze
4 cytryny
1 limonka (niekoniecznie, można zastąpić cytryną)
spory kawałek imbiru
4 laski cynamonu
kilkanaście goździków (ja lubię dużo)
kilka ziaren kardamonu (opcjonalnie)
kilka gwiazdek anyżu (tez niekoniecznie)
2 szklanki cukru
1,5 szklanki wody
łyżeczka przyprawy do piernika

Wykonanie
Owoce myjemy dokładnie, sparzamy i kroimy. Cytrynę na ćwierćplasterki, pomarańczę w plastry, a później na 8 części. Imbir w plasterki lub słupki o długości 2 cm. W garnku zagotowujemy zalewę cukrową z dodatkiem przyprawy piernikowej. 
Do słoików na dno wsypujemy po kilka goździków, ziarenek kardamonu, anyż. Następnie warstwami układamy pomarańczowe, cytrynowe i imbirowe plasterki. Z boku słoika umieszczamy laskę cynamonu. Wypełniony owocami słoik zalewamy roztworem cukrowym i szczelnie zakręcamy. 

I jeszcze etap pasteryzacji. Konieczny! Pasteryzacja powoduje, ze po otwarciu słoika owoce się nie psują i mogą spokojnie stać na stole (nie w lodówce) przez kilka ładnych dni i dosmaczać nam herbatkę.
Ja po prostu umieszczam słoiki w nagrzanym do 120 stopni piekarniku, trzymam je tam 30 minut i wyjmuję jak ostygną. 

Później już możemy tylko cieszyć się dodanym do herbaty korzenno-cytrynowym aromatem lub rozdawać słoiki w prezencie najbliższym :-) 

Smacznego!
Agata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz